Със сигурност не бихме могли да окачествим птиците като вредители, но в много случаи те действат именно като такива. Трудно е човек да запази земеделската си реколта от техните набези, особено когато става дума за много декари земя и любими на птиците растителни култури. Понякога се налага да гоним птиците, дори и да не разполагаме със земеделски имоти, особено когато в къщата или градината се заформят гнезда и находища на цели семейства от птици.
За да се справим по възможно най-ефикасен начин с птиците, без да ги нараняваме или убиваме, най-добре е да използваме птицегон. Това е най-ефективното средство за прогонване на птици, вършещо много повече работа от плашилото (макар и не толкова интересно).
Птицегонът представлява апарат, който излъчва ултразвук, прогонващ различни видове птици – лястовици, чайки, гларуси и други. Ефективен е дори срещу гризачи. С негова помощ, без да се вреди по никакъв начин на животните и околната среда, се предпазва от птичи набези територия с диаметър от около 30 метра. Това означава, че с няколко адекватно поставени и добре подредени птицегона бихте могли да защитите прилично обширна земеделска земя.
При поставяне на устройството за прогонване на птици е необходимо да изберете място, което е достатъчно близо до контакт с електричество. По-удачният вариант е да си купите соларно захранване, при което това неудобство отпада. Нужна ви е единствено дневна светлина, дори не ви трябва ярко слънце, за да се зарежда птицегона. След като изберете точното място, остава само за закрепите устройството против птици на специалната поставка и сте готови.
В зависимост от птиците, които искате да прогоните, и други фактори, е необходимо да намерите точната честота, на която уредът да излъчва ултразвук. Видовете честоти са най-общо две – ниска и висока. Ниската е удачен вариант за прогонване на птици като врани, свраки, чапли и изобщо големи птици. Високата действа ефикасно срещу лястовици, даже и срещу мишки. Модерните птицегони разполагат и с комбинирана честота, обединяваща двата варианта.