Имайки предвид, че над 90% от хората поне веднъж са имали проблем със зъбен гранулом, не е изненадващо, че науката, и в частност стоматологията, е развила толкова умели и ефикасни способи за справяне с този проблем. В наши дни съществуват най-различни методики за провеждане на лечение, които водят до много добри резултати и успяват да спасят зъба, дори и при наличие на силно развит и напреднал гранулом.
При това, цялата процедура обикновено приключва в рамките на 2 – 3 посещения на кабинета и не струва много, поне не в сравнение с алтернативата да си поставите имплант на мястото на загубен зъб.
Обикновено, лечението дава добри резултати
В повечето случаи, безоперативните методи дават изключително добри резултати при справяне с гранулома. Те са доста щадящи, а до засегнатата зона се достига посредством зъба.
Работи се с местна анестезия, която процедурата напълно безболезнена. Каналите се почистват и се лекуват, така че инфекцията да се елиминира напълно. Накрая, зъбът се затваря или иначе казано – пломбира се.
Може да се постави коронка, макар и това да не е наложително (вижте лечение на гранулом). Обикновено, резултатите от процедурите, както вече споменахме, са доста добри.
Пациентът може да запази зъба си, не се налага да се поставя мост или имплант. Резултатите издържат поне 10 години, а в повечето случаи – много повече.
Кога се налага хирургична намеса и каква може да е тя
За съжаление, не винаги лечението се развива по начин, по който сме очаквали. Понякога причината може да е в това, че не сме потърсили помощ навреме, а друг път – че каналите на зъба не са били добре почистени.
Понякога, обаче, инфекцията просто не дава възможност дори и на най-добрия специалист да се справи, тъй като се развива отново и отново, което превръща зъба в проблем за целия организъм
Тогава се прибягва до хирургично лечение, което обикновено се изразява в екстракция на зъба. Когато вече той е отстранен, респективно и самата инфекция няма от къде да се подхранва, така че минава в съвсем кратък срок.
Понякога, макар и рядко, специалистите предпочитат да отстранят и малка част от околната тъкан, така че да се отстрани пълно възстановяване.